Zaprawianie nasion to jeden z najstarszych sposobów na zabezpieczenie roślin przed patogenami. Pierwsze zabiegi agrotechniczne z użyciem wyciągu z cyprysa lub soku z cebuli wykonywano już w czasach starożytnych. Wraz z upływem lat techniki zaprawiania uległy zmianie, niemniej sama metoda wciąż stanowi fundament intensywnego rolnictwa.
Wysiewanie niezaprawionego ziarna niesie za sobą ryzyko porażenia owoców zbóż przez grzyby, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do zabiegu. Zobacz, przed czym dokładnie chroni zaprawa i czy istnieją inne korzyści z jej stosowania.
Jakie korzyści daje zaprawianie zbóż?
Zaprawa to grzybobójczy środek, który pokrywa powierzchnię ziarna i osadza się na powierzchni nasiona lub wnika do jego wnętrza. W składzie współczesnych preparatów znajdują się związki chemiczne z grup karboksyamidów, fenylopiroli (działanie kontaktowe) oraz triazoli (działanie układowe).
Rynkowa oferta jest bardzo bogata i obejmuje produkty o różnorodnej formulacji, począwszy od zapraw w formie proszku aż po koncentraty. Preparaty w postaci trwałej zawiesiny cieszą się największą popularnością zważywszy na precyzję aplikacji i brak pylenia. To właśnie od dokładności pokrycia ziaren zależy, czy zaprawa będzie stanowiła pierwszą linię ochrony zbóż przed chorobami, które są szczególnie groźne dla siewek i młodych roślin. Zaprawianie zboża to także efektywny zabieg w przypadku wysiewu zbóż jarych.
Zaprawianie zbóż a wzrost roślina
Substancje czynne zawarte w preparatach nie tylko chronią roślinę przed atakami patogenów, ale także mają pozytywny wpływ na jej wzrost. Niektóre zaprawy zawierają bowiem substancje, które stymulują równomierne wschody i szybszy rozwój siewek. Dobrym tego przykładem są produkty zawierające dwie substancje aktywne – sedeksan i fludioksonil – które mają pozytywny wpływ na stan systemu korzeniowego. Dzięki biostymulacji korzenie są wyraźnie grubsze i dłuższe, przez co roślina efektywniej pobiera wodę i składniki odżywcze z gleby. Zaprawianie nasion w połączeniu z późniejszą ochroną przeciw grzybom i patogenom pozwala uzyskać wyższe plony.
Znaczenie prawidłowego przebiegu procesu zaprawiania
Oczywiście, aby zaprawianie przyniosło oczekiwane efekty, ważne jest prawidłowe przeprowadzenie zabiegu. Zbyt mała ilość zaprawy może nie zapewnić optymalnej ochrony w czasie kiełkowania, przez co ziarniaki będą bardziej podatne na choroby i w konsekwencji dojdzie do zmniejszonych zbiorów, a nawet całkowitej utraty plonu w sytuacji silnego porażenia roślin.
Warto przy tym zaznaczyć, że nieumiejętne wymieszanie nasion i zaprawy może spowodować nierównomierne kiełkowanie i wzrost roślin. Podobnie groźne jest użycie zbyt dużej ilości preparatu, które w konsekwencji osłabi kiełkowanie i spowolni wzrost siewek. Z tego względu wszelkie zabiegi agrotechniczne powinny być wykonywane staranniej z wykorzystaniem sprawdzonych produktów.
- Zewnętrzny materiał partnerski