Dlaczego powinieneś jeść banany każdego dniaPrawdopodobnie wiesz, że banany są bogate w potas, który jest ważny dla utrzymania ciśnienia krwi w ryzach i utrzymania zdrowych kości. Ale czy wiesz, że banany mają również imponujące poziomy witaminy B6, składnika odżywczego niezbędnego do walki ze stresem i zmęczeniem? Albo że są bogate w prebiotyczny błonnik beta-galaktooligosacharyd (BG), który wspiera zdrowy układ trawienny i jak wykazano, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy? Albo, że są jednym z najlepszych źródeł fenyloalaniny, aminokwasu, który pomaga kontrolować nastrój poprzez produkcję większej ilości szczęśliwej substancji chemicznej - serotoniny?

BG i banany

Witamina B6 jest niezbędna do produkcji neuroprzekaźników, które pomagają regulować nastrój, apetyt i cykl snu. Jedno z badań wykazało, że osoby, u których zdiagnozowano dużą depresję, miały niższy poziom witaminy B6 we krwi niż osoby bez tego schorzenia. Ale związek między B6 a dobrym samopoczuciem psychicznym nie kończy się na tym.

Witamina ta pomaga również regulować poziom homocysteiny, aminokwasu, który jest czynnikiem ryzyka dla chorób serca. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z wysokim ciśnieniem krwi lub wysokim cholesterolem spożywały wystarczającą ilość B6. Badania pokazują, że suplementy B6 mogą być również skuteczne w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Banany na dobry nastrój

Banany są jednym z najlepszych źródeł BG, prebiotycznego błonnika, który wspiera zdrowy układ trawienny. Wykazano również, że zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Oprócz regulowania ruchów jelit, BG napędza również korzystne bakterie w twoich jelitach, które są kluczowe dla silnego układu odpornościowego i zdrowego metabolizmu. Badania wykazały, że wysoki poziom korzystnych bakterii jelitowych we wczesnym dzieciństwie jest związany z niższym poziomem alergii i astmy w późniejszym okresie życia.

Inne korzyści płynące z bananów

Badania pokazują, że fenyloalanina, aminokwas występujący w bananach, jest prekursorem serotoniny, jednej z substancji chemicznych mózgu odpowiedzialnych za regulację nastroju. Stwierdzono, że wysoki poziom fenyloalaniny w organizmie zmniejsza uczucie smutku i poprawia nastrój. Naukowcy odkryli również, że suplementy fenyloalaniny mogą zmniejszyć objawy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD), stanu charakteryzującego się obsesyjnymi myślami i powtarzającymi się działaniami, które są często wyłączone.

Banany zawierają dużą ilość skrobi opornej, która jest inaczej metabolizowana w organizmie w porównaniu ze skrobią w innych pokarmach. Skrobia oporna jest rozkładana przez układ pokarmowy wolniej w porównaniu z innymi rodzajami skrobi. Oznacza to, że trafia do jelita grubego, gdzie bakterie rozkładają ją i produkują krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są powiązane z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym zmniejszają ryzyko raka jelita grubego, zespołu metabolicznego i otyłości. Banany są również bogate w błonnik prebiotyczny, który wspiera zdrowy układ trawienny i wykazano, że zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Najlepsze sposoby, aby cieszyć się bananami Banany najlepiej cieszyć się świeżymi i nieobranymi, ponieważ skórka jest bogata w błonnik i przeciwutleniacze. Jeśli nie możesz zjeść kilku czarnych kolców, możesz również cieszyć się bananami pieczonymi. Możesz też spróbować ich w smoothie, naleśnikach lub francuskich tostach albo w zdrowym deserze, jakim są pieczone banany. Banany są również doskonałym dodatkiem do zdrowych, pieczonych przepisów, takich jak naleśniki, muffiny czy chleb bananowy. Możesz również cieszyć się nimi zmieszanymi w smoothie lub znaleźć inspirację w poniższych przepisach z bananami.

  • Chlebek bananowy: Ten klasyczny przepis to doskonały sposób na wykorzystanie dojrzałych bananów i przygotowanie pożywnego śniadania.
  • Bananowe i Nutella crepes: Ciesz się tymi francuskimi przysmakami z twistem, wykonanymi z bananami i Nutellą, kombinacją, która z pewnością zadowoli wszystkie podniebienia.
  • Bananowe curry: To danie to świetny sposób na wykorzystanie przejrzałych bananów. Ciesz się nim na ryżu lub naan i dodaj kilka łagodnych przypraw, aby dostosować się do swojego smaku.
  • Lody bananowe: Zrób swoje własne zdrowe lody bananowe z tym przepisem. Naleśniki bananowe: Nadaj swoim naleśnikom zdrowy impuls dzięki dodatkowi banana.
  • Bananowe smoothie: Zapewnij sobie dzienną dawkę potasu i innych składników odżywczych dzięki temu łatwemu do wykonania przepisowi na smoothie.