Kiedy temperatura spada, wzrasta ryzyko odmrożeń. Nawet krótka ekspozycja na zimno może być niebezpieczna, jeśli nie jesteś przygotowany. O wiele łatwiej jest zapobiegać odmrożeniom niż leczyć je, gdy już wystąpią. Ale czym dokładnie jest odmrożenie? Skąd wiesz, że je masz? I jak możesz zapobiec jego wystąpieniu w pierwszej kolejności? Do odmrożeń dochodzi, gdy skóra staje się tak zimna, że zaczyna zamarzać i drętwieć. Gdy tak się dzieje, kurczące się naczynia krwionośne znacznie ograniczają przepływ krwi, co powoduje, że tkanki zaczynają obumierać. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak wygląda odmrożenie i jak uniknąć jego wystąpienia w pierwszej kolejności.
Jak rozmrozić odmrożoną skórę i co robić potem
Jeśli doświadczasz odmrożeń, musisz jak najszybciej rozmrozić swoją skórę. Możesz to zrobić umieszczając odmrożoną skórę pod ciepłą wodą. Zbyt gorąca woda może spowodować oparzenia, dlatego woda powinna być letnia. Rozmrażanie skóry pod ciepłą wodą to najlepszy sposób na uniknięcie poparzeń. Upewnij się, że woda nie jest zbyt gorąca, aby nie poparzyć się.
- Kiedy odmrożona skóra nie jest już zamrożona, chcesz delikatnie masować skórę, aby zwiększyć przepływ krwi i przywrócić jej kolor. Możesz zastosować nacisk na odmrożoną skórę za pomocą ciepłego ręcznika, aby pomóc przywrócić kolor.
- Po rozmrożeniu skóry należy zastosować maść z antybiotykiem, aby zapobiec zakażeniu. Można również zastosować krem przeciwzapalny, aby pomóc w obrzęku. Upewnij się, że nosisz ciepłe ubrania, aby zapobiec ponownemu zamarznięciu skóry.
Pamiętaj, że odmrożenia mogą wystąpić nawet przy umiarkowanej pogodzie, dlatego ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki ostrożności. Możesz zapobiec odmrożeniom, trzymając ręce w środku, gdy jesteś na zewnątrz, trzymając ręce w ciepłych rękawicach i nosząc odpowiednią odzież. Jeśli wiesz, że będziesz przebywać na zewnątrz podczas wyjątkowo zimnej pogody, możesz użyć ogrzewaczy do rąk lub trzymać w domu garnek z ciepłą wodą.
Symptomy odmrożeń
Najbardziej oczywistym objawem odmrożenia jest zdrętwiała skóra, która jest innego koloru niż otaczająca ją skóra. W większości przypadków skóra jest blada lub niebieska, ale czasami może mieć głęboki fioletowy kolor. Inne objawy odmrożeń to silny ból w dotkniętym miejscu, uczucie napięcia i ciężkości. Jeśli masz odmrożenia na rękach, możesz zauważyć, że twoje palce są sztywne lub nie reagują, a także możesz mieć problemy z poruszaniem rękami. Odmrożenie może wystąpić na każdej części ciała, w tym na nosie, uszach, palcach u rąk i nóg, a nawet na genitaliach. Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli uważasz, że możesz mieć odmrożenia, jest natychmiastowa pomoc medyczna. Nieleczone odmrożenia mogą spowodować długotrwałe uszkodzenie skóry. Może również spowodować trwałe uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych.
- Admin