Schizofrenia jest złożoną, ciężką chorobą psychiczną, która była szeroko badana pod względem genetycznym i środowiskowym. Wiemy, że w rozwój schizofrenii zaangażowane są zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, ale badacze zmagali się z problemem znalezienia dokładnej ich kombinacji, która zwiększa ryzyko. Schizofrenia jest raczej grupą objawów niż pojedynczą chorobą. Jest to zespół zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak mowa, interakcje społeczne i pamięć. Nie jest znana pojedyncza przyczyna schizofrenii, ale badacze zidentyfikowali kilka potencjalnych czynników przyczyniających się do jej powstania. W tym artykule przyjrzymy się genetyce, środowisku i innym potencjalnym przyczynom schizofrenii, w tym życiu w mieście, używaniu marihuany i etapom rozwoju.
Jaki jest komponent genetyczny w schizofrenii?
Schizofrenia jest złożoną chorobą psychiczną. Szacuje się, że genetyka odpowiada za 50-70% ryzyka rozwoju schizofrenii. Ryzyko zachorowania na schizofrenię jest również zwiększone, jeśli w rodzinie występuje to schorzenie. Naukowcy znaleźli szereg wariantów genów, które zwiększają ryzyko rozwoju schizofrenii.
- Geny te mogą wpływać na rozwój naszego mózgu, w tym na to, jak neurony łączą się ze sobą, jak działa chemia mózgu lub jak nasz mózg reaguje na środowisko.
- Zidentyfikowano szereg konkretnych genów, które zwiększają ryzyko rozwoju schizofrenii, w tym związanych z dopaminą, glutaminianem i regulacją ekspresji genów.
Każdy z tych genów zwiększa ryzyko rozwoju schizofrenii o niewielką wartość. Warianty genetyczne to zmiany w naszym DNA, które zwiększają ryzyko rozwoju schizofrenii. Każdy z tych wariantów zwiększa ryzyko tylko o niewielką ilość. Mogą one być dziedziczone od naszych rodziców lub mogą wystąpić podczas tworzenia komórek jajowych lub plemników. Skutki wariantu genetycznego zależą od sposobu jego dziedziczenia i innych czynników środowiskowych.
Jaki jest komponent środowiskowy w schizofrenii?
Czynniki środowiskowe odpowiadają za 30-40% ryzyka rozwoju schizofrenii. Innymi słowy, czynniki genetyczne odpowiadają za 70% ryzyka. Nie ma jednego czynnika, który zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii. Zamiast tego, kombinacja czynników zwiększa ryzyko. Wpływ czynników środowiskowych jest również niewielki. Na przykład przeprowadzka do nowego miasta zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii, ale tylko o niewielką kwotę i tylko u osób, które są już predysponowane do rozwoju tego zaburzenia. Czynniki środowiskowe zwiększające ryzyko zachorowania na schizofrenię mogą zmieniać normalny rozwój mózgu i/lub zmieniać regulację genów. Badania wykazały, że u osób ze schizofrenią występują nieprawidłowości w regulacji genów związanych z rozwojem mózgu i neurotransmisją.
- Admin