Jak pokonać rwę kulszową: sposoby leczenia, które złagodzą Twój bólRwa kulszowa jest częstą przypadłością, która może powodować silny, wyniszczający ból. Jest to spowodowane uciskiem nerwu kulszowego w dolnej części pleców, co może powodować ból promieniujący w dół tylnej części nóg. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia, jak https://zbygniew.pl/zastrzyk-nadtwardowkowy-relacja-dzien-po-dniu/ które pomagają złagodzić ból i dyskomfort związany z rwą kulszową. Od ćwiczeń terapeutycznych do zmiany stylu życia, te zabiegi mogą pomóc Ci znaleźć ulgę od bólu i dyskomfortu rwy kulszowej. Poświęcając czas, aby dowiedzieć się więcej o tych zabiegach, możesz być lepiej poinformowany o tym, które z nich są dla Ciebie odpowiednie i zacząć czuć się lepiej.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to ból, który przemieszcza się w dół tyłu jednej lub obu nóg, spowodowany uciskiem nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele i biegnie od dolnej części pleców w dół przez pośladki i do jednej nogi, kończąc się w stopie. Nerw kulszowy jest odpowiedzialny za wysyłanie wiadomości do mięśni nóg i kontrolowanie czucia. Kiedy nerw kulszowy zostaje ściśnięty z powodu nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa lub przepukliny dysku, może zostać podrażniony i powodować ból.

Chociaż rwa kulszowa może wystąpić z powodu wielu różnych czynników, często jest ona spowodowana przepukliną dysku w dolnej części pleców. Przepuklina dysku występuje, gdy dochodzi do rozerwania zewnętrznej powłoki dysku znajdującego się pomiędzy dwoma kręgami. Jeżeli dysk jest przestawiony i wywiera nacisk na nerw kulszowy, może wystąpić rwa kulszowa.

Rwa kulszowa może być również spowodowane przez chorobę zwyrodnieniową dysku lub zwężenie kanału kręgowego. Inne przyczyny rwy kulszowej mogą obejmować uraz, guzy w plecach, ciąża, lub infekcje w dolnej części pleców.

Objawy rwy kulszowej

Chociaż każdy doświadcza rwy kulszowej inaczej, wiele osób doświadcza podobnych objawów. Wspólne objawy rwy kulszowej obejmują ból w plecach, który przemieszcza się w dół jednej nogi, strzelający ból, który pogarsza się przy poruszaniu, drętwienie, mrowienie, osłabienie i trudności w chodzeniu.

Podczas gdy większość ludzi doświadcza bólu w nogach, gdy mają rwę kulszową, niektórzy ludzie doświadczają bólu w dolnej części pleców lub w biodrach. Jeśli masz rwę kulszową, należy pamiętać, że możesz mieć więcej niż jeden objaw. Ponieważ rwa kulszowa jest objawem innego schorzenia, a nie samą chorobą, dokładne objawy, których doświadczasz mogą się różnić.

Ból przy rwie kulszowej może utrzymywać się przez wiele godzin lub dni. Podczas gdy objawy zwykle ustępują w miarę leczenia, możliwe jest, że mogą stać się przewlekłe. Jeśli doświadczasz bólu w nogach, który utrzymuje się i pogarsza, możesz mieć rwę kulszową.