Nowoczesne instalacje elektryczne - co warto wiedzieć?Domowe instalacje elektryczne doświadczyły znaczącej i ważnej, ogólnobranżowej transformacji w ciągu ostatnich 30 lat. Zmiany te zostały wywołane przez nowe technologie, ale także względy bezpieczeństwa, które pozostały krytyczne pomimo wszystkich ulepszeń materiałów i metod. Co powinniśmy wiedzieć o nowoczesnych instalacjach elektrycznych?

Dlaczego instalacja elektryczna w domu jest ważna?

Trudno sobie wyobrazić dom, w którym nie ma światła, pralki, piekarnika czy elementu grzewczego. Te wszystkie media i urządzenia są wymagane w większości budynków. Instalację elektryczną w domu należy zaplanować zaraz po zakupie domu. Zapewni to możliwość wygodnego korzystania z energii elektrycznej i nie trzeba będzie jej później modernizować.

W projekcie instalacji znajdują się informacje o wszystkich przyłączach, gniazdkach i ilości przewodów. Jest to niezwykle przydatne, zwłaszcza przy projektowaniu instalacji. Należy pamiętać, że to właśnie elektryk powinien zaplanować i zamontować instalację elektryczną. Będą oni mogli nie tylko zaplanować układ, ilość punktów świetlnych, a także będą potrafili wybrać najlepsze materiały do budowy.

Istnieją dwa rodzaje instalacji elektrycznych w domu: instalacja oświetleniowa i taka, która jest zasilająca. Instalacja oświetleniowa, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za zasilanie elektrycznych źródeł światła. Obsługuje ona również przenośne urządzenia grzewcze oraz podgrzewacze wody. Instalacja siłowa dostarcza prąd do urządzeń o dużej mocy, takich jak kuchenka elektryczna. Więcej na temat instalacji można znaleźć tutaj: https://instalacjedodomu.pl/.

Czy warto wymienić starą instalację na zupełnie nową?

Nowoczesne rozwiązania oferują funkcjonalność i bezpieczeństwo, a także wiele opcji, takich jak klimatyzacja czy rolety z napędem. Mogą być stosowane w nowym budownictwie, co ułatwia sprawę i jest bardziej opłacalne. Warto się na to zdecydować. Nie tylko po to, by nadążyć za aktualnymi trendami i wygodą, ale także z korzyścią dla bezpieczeństwa domowników i innowacyjności. Wspomniana automatyka może pomóc w obniżeniu miesięcznych rachunków o 20-30%. Ponadto jest to naturalny efekt wyposażenia domów w trwalsze i lepsze rozwiązania.

Nowoczesna instalacja elektryczna - bez prądu nie da rady

Najlepszym sposobem na uświadomienie sobie, jak bardzo potrzebny jest nam prąd, jest jego utrata w wyniku awarii sieci. Rzeczywistość nie jest tym, co oznacza określenie "brak światła". Brak prądu może oznaczać również brak zaopatrzenia w wodę w przypadku domów, które posiadają własną studnię. Prawie wszystkie domy bez prądu nie mają również ogrzewania. Niezależnie od tego czy kocioł jest gazowy czy węglowy nie będzie działał bez sterownika, napędu podajnika paliwa i wreszcie pompy obiegowej centralnego ogrzewania.

Nowoczesne instalacje to ...?

Nowoczesne instalacje odnoszą się do wielu opcji, które kiedyś były zbyt kosztowne lub niepopularne, a obecnie stanowią integralną część naszego funkcjonowania. Dzięki nim możemy cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem, a także automatyzacją i ochroną. Wśród tej licznej grupy na uwagę zasługują m.in.

- Wideodomofony,

- Alarmy wszelkiego rodzaju

- Okablowanie multimedialne,

- Zasilanie awaryjne za pomocą agregatu prądotwórczego lub zestawów akumulatorów UPS. Przeznaczone jest do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych, a nie do zasilania każdego urządzenia w domu,

- Nowoczesne źródła światła, w wersjach, które mogą być stosowane z napięciem sieciowym lub tradycyjne oprawy z gwintem,

- Wspomniana już automatyka - systemy inteligentnego budynku, które optymalizują i kontrolują pracę całego obiektu.

Choć wydaje się, że dziś wszystkie te rozwiązania są częścią nowoczesnego rozwoju, to jednak jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz metody te nie były dostępne. Wspomniany postęp technologiczny doprowadził do poprawy standardów i automatyzacji. Nowe zwyczaje przyczyniły się do obniżenia kosztów poszukiwań i sprawiły, że wiele rozwiązań stało się integralną częścią budownictwa.