Osoby, dla których praca jest nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale także emisją i powołaniem, często decydują się na zatrudnienie w policji. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to praca dla każdego – kandydatom stawiane są bardzo wysokie wymagania. Sam proces rekrutacji jest złożony i składa się z kilku etapów, takich jak testy wiedzy, testy sprawnościowe, testy psychologiczne oraz badania lekarskie. Kto konkretnie zajmuje się zwalczaniem przestępstw na co dzień?
Czym zajmuje się policjant?
Funkcjonariusz, który ukończył szkołę policyjną, służbę w policji rozpoczyna od najniższego możliwego szczebla. Jako policjant podejmuje działania, które pozwalają dbać o porządek publiczny i zapobiegać łamaniu prawa. Warto podkreślić, że nie tylko policjant kryminalny, ale i każdy policjant, uprawniony jest do posiadania broni – może używać jej wyłącznie w sytuacjach, które bezwzględnie tego wymagają.
Zakres obowiązków policjanta uzależniony jest od wydziału, w którym ten pozostaje zatrudniony. Niektórymi z przykładów są m.in.:
- wydział kryminalny,
- wydział poszukiwań i identyfikacji osób,
- wydział dochodzeniowo-śledczy,
- wydział techniki operacyjnej,
- wydział ogólny,
- wydział do walki z korupcją.
Praca jako policjant z pewnością nie jest łatwym zajęciem. Osoby, które się na nią decydują, muszą podporządkować się poleceniom wydawanym przez funkcjonariuszy wyższego szczebla. Warto podkreślić, że praca w policji to służba zmianowa, także w święta i weekendy. Policjant na co dzień spotyka się z wieloma stresującymi sytuacjami, często pracuje również w trudnych warunkach. Zdarza się, że w trakcie wykonywania służbowych obowiązków jego życie lub zdrowie jest zagrożone. Niemniej jednak jest to praca, która potrafi przynieść mnóstwo satysfakcji i zadowolenia.
Czym zajmuje się detektyw w policji?
Detektyw policyjny jest to osoba, która na co dzień zajmuje się prowadzeniem śledztw w ramach organu ścigania. Odkrywa i gromadzi dowody, które pozwalają na śledzenie działań przestępczych oraz identyfikację i aresztowanie osób podejrzanych.
Do zadań detektywa policyjnego zaliczyć można między innymi:
- przeprowadzanie śledztw – detektywi policyjni mogą analizować dowody fizyczne, gromadzić informacje z różnych źródeł, spotykać się z podejrzanymi, świadkami i ofiarami przestępstw – wszystko po to, aby zatrzymać i oskarżyć osoby za nie odpowiedzialne,
- zbieranie dowodów – detektyw policyjny odpowiedzialny jest za zbieranie różnego rodzaju dowodów na miejscu zbrodni. Mowa tutaj między innymi o śladach DNA, przedmiotach związanych z przestępstwem, odciskach palców,
- analizę danych – detektywi policyjni wykorzystują najnowsze narzędzia informatyczne i technologie aby przeprowadzić analizę danych, która pozwala identyfikować wzorce przestępstw i odnajdywać związki pomiędzy nimi,
- współpracę z innymi służbami – detektywi policyjni w swojej pracy współpracują z innymi organami ścigania, takimi jak kurator sądowy, laboratoria kryminalistyczne, jednostki specjalne czy też prokuratura. W celu ścigania przestępców znajdujących się za granicą, mogą również nawiązywać współpracę z służbami międzynarodowymi.
Śmiało można powiedzieć, że detektywi policyjni są niezastąpieni, jeśli chodzi o dochodzenie sprawców przestępstw i zapewnianie bezpieczeństwa w społeczeństwie. Ich praca jest bardzo wymagająca – opiera się nie tylko na wiedzy prawniczej, ale także logice, zdolności rozwiązywania problemów i umiejętności przeprowadzania szczegółowej analizy.
Śledczy w policji – czym się zajmuje?
Śledczy w policji, podobnie jak detektyw policyjny, prowadzi śledztwa, które mają na celu identyfikację, zatrzymanie i oskarżenie osób odpowiedzialnych za różnego rodzaju przestępstwa. W swojej codziennej pracy przeprowadza analizę informacji, zbiera dowody, przeprowadza przesłuchania, przygotowuje akty oskarżenia oraz współpracuje z innymi służbami. Jeśli zachodzi taka potrzeba, śledczy w policji może zostać wezwany do wystąpienia w sądzie w roli świadka.
Podsumowując, kariera w policji przeznaczona jest głównie dla osób odważnych, które w życiu zawodowym nie lubią nudy i każdego dnia chcą stawać przed nowymi wyzwaniami.
- Artykuł sponsorowany