Nowy rok – nowy/a ja – Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać?Wśród postanowień noworocznych najczęściej pojawia się rzucanie palenia, ale też zrzucenie zbędnych kilogramów. Wiele pań i panów z nastaniem nowego roku chce zadbać o swoją sylwetkę, a tym samym o zdrowie i dobre samopoczucie. Lepszą kondycję, mocniejsze mięśnie i smuklejszą sylwetkę można osiągnąć, nie wychodząc z domu. Wystarczy wybrać odpowiedni sprzęt do ćwiczeń i zrobić sobie domową siłownię. 

Dlaczego warto zadbać o sylwetkę wraz z nastaniem nowego roku?

Zawsze jest dobry czas, by zadbać o siebie i swoje potrzeby. Lepsza kondycja, sprawniejsze ciało i zrzucenie zbędnych kilogramów z pewnością przełożą się na dobre samopoczucie i zdrowie. Wraz z nowym rokiem warto zmienić tryb życia i stać się szczęśliwszym człowiekiem. Ćwiczenia nie tylko wysmuklają sylwetkę i wzmacniają mięśnie, ale również powodują, że w organizmie powstają endorfiny, a więc hormony szczęścia. Nowy rok jest idealnym czasem, by wziąć się za siebie i rozpocząć nowy etap w życiu. Warto przy okazji zaangażować wszystkich członków rodziny w ten proces i przy okazji zmienić też nawyki żywieniowe. Dieta w połączeniu z ćwiczeniami przyniesie znakomite efekty w krótkim czasie. Zmiana stylu życia wpłynie nie tylko na wygląd, ale też na zdrowie, a przecież ono jest najważniejsze. 

Domowa siłownia - jaki sprzęt się przyda?

Aktywność fizyczną można uprawiać w domu. Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na karnet do siłowni, a wystarczy kilka przyrządów do ćwiczeń, dzięki którym można będzie stworzyć swoją własną domową siłownię. Jaki sprzęt do ćwiczeń się przyda? Wszystko zależy od rodzaju treningu, jaki zamierzasz wykonywać. Do treningu siłowego przydadzą się hantle o różnych rozmiarach i wadze. Będą one też odpowiednie do wykonywania ćwiczeń cardio i treningu aerobowego. Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca, to możesz też kupić rowerek treningowy lub orbitrek. Takie urządzenia przydadzą się także seniorom, którzy powinni także zadbać o sprawność ruchową. Dodatkowo na rowerku można skutecznie odzyskać siły po urazie i jest to doskonały sprzęt rehabilitacyjny. Można zainwestować w ławeczkę i niewielki atlas, a na rozgrzewkę przyda się skakanka. 

Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu?

Siłownia domowa to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą w zaciszu własnego mieszkania trenować. Nie trzeba mieć osobnego pokoju ani profesjonalnego sprzętu. Na dobry początek wystarczy mata i hantle, by wzmocnić wszystkie partie mięśni. Z ciężarkami można wykonywać:

  • przysiady dla wzmocnienia mięśni nóg i pośladków,
  • dla wyrzeźbienia mięśni pleców i rąk wykonuje się unoszenie i wyciskanie ciężarków na boki, zza głowy czy za plecy,
  • dla wzmocnienia mięśni brzucha można robić deskę lub unosić nogi z obciążeniem. 

Jak ćwiczyć, by osiągnąć zamierzony efekt?

Nie jest konieczny profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, ale najważniejsza jest regularność i zapał. By osiągnąć wymarzoną sylwetkę, a przy okazji wzmocnić wszystkie partie ciała, należy ćwiczyć przynajmniej dwa razy w tygodniu po minimum 30 minut. Im kondycja będzie lepsza i mięśnie mocniejsze, tym czas można wydłużyć i zwiększać obciążenia. Istotne jest, by rozpocząć trening na poziomie dopasowanym do kondycji, wieku czy zdrowia. Zawsze na początku musi być przeprowadzona rozgrzewka, by uniknąć urazu i poważnej kontuzji. Po zakończeniu treningu nie możesz zapomnieć o rozciąganiu, aby na drugi dzień normalnie funkcjonować. Nie należy ćwiczyć codziennie, gdyż mięśnie muszą mieć czas na regenerację. 

Nowy rok to doskonała okazja, by zacząć nowy etap życia i zadbać o siebie. Warto zmienić styl życia, zadbać o sylwetkę i zdrowie, a wystarczy trochę sprzętu, chęci do ćwiczeń i można odmienić siebie.